fbpx

Денеска е Свети Јован Богослов: Никако не правете го ова!

Најмладиот од 12-те христови апостоли и еден од четворицата евангелисти, Јован е наречен апостол на љубовта.

Присуствувал на најважните настани од животот на Исус Христос, а по Распетието ја зел Богородица кај себе и се грижел за неа како за вистинска мајка до нејзиното успение.

Бил талентиран писател и имал моќ да ги објасни најдлабоките тајни на христовата наука поради што е наречен Богослов.

Се верува дека на денешниот ден почнуваат михолските празници. Луѓето би требало да го одморат добитокот, жените да не допираат ножици ни игли, а во некои краишта се верува дека во случај на непочитување на овој празник се привлекува несреќа во семејството.

Овој ден е добар за тргнување на пат, затоа што се смета дека овој светец ќе ви биде заштитник.

Следни Објави

Огромна тага! На 61 година почина познатиот готвач, семејството го побара ова

Познатиот готвач Мајкл Кјарело почина на 61-годишна возраст. Според првичните информации доживеал акутна алергиска реакција и анафилактичен шок. Главниот готвач и поранешна ѕвезда на „Food Network“ се упокоил во Калифорнија каде што се лекувал минатата недела, соопшти за People неговата компанија Gruppo Chiarello. „Длабоко жалиме за загубата на нашиот сакан […]