fbpx

Што значи снег во април? Еве што нè очекува според народните верувања

Македонија повторно побеле среде пролет. Во април не се случува толку често да паѓа снег, но кога го има постои силна симболика.

Според народното верување, ненадејната промена на времето е предупредување од природата за луѓето да внимаваат на нивното однесување, но и да ги решат дилемите кои долго време ги мачат.

Како што се верува, пролетта е олицетворение на ново будење на природата, повторно раѓање и постигнување хармонија, а доколку тоа не се случи, природата не’ предупредува да внимаваме на нашето однесување и да почнеме да живееме во хармонија со природата, едни со други и со самите себе..

Еве каква година, според народните верувања, не’ очекува врз основа на метеоролошките услови во април:

  • Ако април е убав, мај ќе биде грд.
  • Априлскиот дожд е благослов, во мај е уште подобар.
  • Април со дожд, мај расцветан.
  • Влажен април, сув јуни. Сув април, влажен јуни.
  • Ведрите ноќи во април се лоши и за овошјето и за виното.
  • По априлските грмотевици повеќе нема мраз.
  • Колку е потивок и поубав април, толку е полут и побесен Мај.

Како што се верува, снегот во април нè потсетува да го решиме она што не сме го направиле претходните месеци, а што нè спречувало да продолжиме понатаму. Ако го направите ова, среќата и просперитетот ќе ве следат во месеците што доаѓаат.

Исто така, овој период е добар да започнете нешто ново, бидејќи тоа ќе роди со плод.

Следни Објави

Без конкуренција: Мики е сè поблиску до победата, а еве и зошто

Мики Секуловски имаше уште еден настап за паметење во последната епизода на шоуто „Ѕвездите на Гранд“. Македонскиот натпреварувач очекувано освои шест гласа. Ана Бекута воодушевено го искоментира неговиот настап, истакнувајќи дека особено ѝ се допаднала изведбата на песната „Рујна зора“. „Овде навистина може да се види јасна разлика. Немам што […]