fbpx

Д-р Здравков: Испишан е 20-годишниот пациент, го испративме со насмевки!

Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти една убава вест. По двонеделно лекување, од болницата „8 Септември“ е испишан 20-годишен пациент, дијагностициран со КОВИД-19 енцефалитис, односно воспаление на мозокот.

Со брза помош и со количка,  пациентот позитивен на Kовид-19 пред околу две недели бил донесен од Клиниката за неврологија во ГОБ „8 септември“ со симптоми налик на мозочен удар. Докторите ги направиле сите испитувања и откриле дека всушност станува збор за воспаление на мозокот енцефалит.

– Од респираторниот тракт, вирусот Ковид-19 преку крвта успеал да стигне и да го нападне мозокот, предизвикувајки сериозна клинчичка слика – објаснува д-р Илија Здравков за „Телма“.

Докторите, сестрите и медицнскиот персонал се среќни што денеска го испратиле дома оздравен и со насмевки.

Следни Објави

Татко ми скапува, мириса на мртво месо: Потресно сведоштво на Гордана Калинова

Има ли некој буден во нашава земја? Татко ми СКАПУВА дома со отворени рани по цели нозе!!! СКАПУВА! Матичната не може да не упати НИКАДЕ бидејки нели има Корона и здравствениот систем ни е во застој. Градска Болница нема услови да го прими, Клиника нема услови да го прими, Воена […]