fbpx

Чини само 10 денари, а прави чуда: Ги брише сите флеки, килимот ќе ви свети како нов

Оваа состојка е ефикасно средство за чистење, кое ги отстранува дури и најтврдокорните дамки на килимот

За многу луѓе перењето килими е вистински кошмар, мислејќи дека тоа е единствената опција за отстранување на најтврдокорните дамки. Сепак, дали знаевте дека истиот ефект можете да го постигнете со прашок за пециво?

Сè што треба да направите е да го растворите прашокот за пециво во вода и потоа да ја истриете дамката со добиената смеса. Потоа, само поминете го исчистениот дел со правосмукалка и резултатите ќе ве изненадат.

Друг трик што некои домаќинки го знаат е отстранување на дамки со кисела вода. Најчесто ја користат за дамки на фотељи, кревети, софи и на покуќнина со слични материјали од ткаенина. Нема потреба од чистење. Доволно е да налиете кисела вода на местото каде што е дамката и да ја оставите да отстои. Ќе видите како исчезнува, а се’ што треба да направите е да ја избришете со крпа.

Илустрација: Шатерсток

Следни Објави

Смртта на 24-годишното момче ја вознемири јавноста: Тоа што се случи е страшно

Смртта на младо момче од битолското село Цапари ја вознемири јавноста. Вработените во Клиничката болница во Битола каде што 24-годишниот С.Т. биле видно вознемирени од тоа што го затекнале. Момчето било хоспитализирано со многу висока температура, по што веднаш било згрижено на одделот за интензивна нега. Неговата состојба од час во […]