fbpx

Естрадата тагува! Почина познатиот пејач, колегите се простуваат

Почина Рој Тејлор, потврди неговото семејство.

Поранешната евровизиска ѕвезда се бореше со ретка болест, а веста за неговото заминување од овој свет ја потврди и неговото семејство преку објава на социјалните мрежи на неговата хуманитарна организација Watch Your Back MND.

„Со длабока тага сакаме да ја објавиме смртта на нашиот татко и херој Рој Тејлор. Преку неговата заразна позитивност во изминатите неколку години, тој постигна многу во борбата против MND. Беше неверојатен татко и воопшто човек, беше неверојатен музичар“, напишаа од фондацијата.

Рој Тејлор се прослави кога неговиот бенд Jump the Gun учествуваше на изборот за песна на Евровизија во 1988 година и го освои осмото место.

Тој отворено зборуваше за неговата битка со болеста на моторните неврони (MND) и објави бројни синглови за да собере средства за истражување на оваа состојба.

Инаку, болеста на моторните неврони е состојба која полека оштетува делови од нервниот систем, што доведува до слабост и губење на мускулите.

Следни Објави

Одбив да крстам дете на пријател, а тој се налути и ме блокира: Кога ја откри причината, сите застанаа на негова страна

Анонимен маж на Редит раскажа како пријателот го нарекол себичен затоа што одбил да биде кум на неговото дете. На почетокот бил среќен што баш него го избрал, но ентузијазмот бргу стивнал откако добил коверт со договор и долга листа со луди барања. Тој и неговата сопруга пред девет години […]