fbpx

Почина Јанко Луковски

Почина поранешниот македонски кошаркар и тренер Јанко Луковски.

Работеше во двата најголеми македонски клуба МЗТ Скопје и Работнички, како и во Борец од Велес.

Во средината на 80-те години од минатиот век, Луковски беше дел од стручниот штаб на младите категории на југословенските репрезентации.

Последните дваесетина години беше максимално посветен на својата кошаркарска школа во Нови Сад, Србија.

Луковски имаше 77 години.

Следни Објави

Мајката на Наум наполни 80: Славната снаа директно ѝ се обрати (ФОТО)

Мајката на познатиот македонски пејач Наум Петрески викендов го прослави својот 80-ти роденден. Семејството се собра во еден познат локал, а фотографии од дружењето сподели снаата Зуица Лазова. „Да ти се множат мајче. Дај боже да доживееме и да бидеме како тебе!“, напиша пејачката на социјалните мрежи. Зуица и Наум […]