fbpx

Естрадата завиена во црно: Почина легендарниот хрватски пејач

По долго и тешко боледување, утрово почина легендарниот пејач Мило Хрниќ, јавија хрватските медиуми.

Хрниќ продаде повеќе од милион носачи на звук, издаде 20 албуми и над 200 песни.

Во текот на 80-тите три пати победи на Сплитскиот фестивал со песните „Vrati se“, „Dalmacijo, ljubav si vječna“ и „Dobra večer prijatelji“, хитови во кои побликата се’ уште ужива и ги пее и денес.

Тој се испроба и во политиката и беше член во градскиот совет на Дубровник, прво како лидер на ХНС, а потоа и како независен кандидат.

Имаше 73 години.

Следни Објави

Страшни вести! Познатиот фудбалер се бори за живот (ФОТО)

Поранешниот играч на „Манчестер Сити“, Ријад Марез, е итно хоспитализиран и се бори за живот, пренесуваат светските медиуми. Познатиот алжирски фудбалер се затрул со храна на ручек во Саудиска Арабија. Според првичните информации, неговата состојба е сериозна. Наводно се работи за бактерија на желудникот, а на социјалните мрежи се појави […]