fbpx

Се самоуби познатиот актер

На 64-годишна возраст денеска почина Дејв Кортни.

Aнглискиот актер се самоубил пукајќи си во глава во својот дом, пишува „Дејли меил“.

„Никој од неговото семејство не е уапсен, но истрагата е во тек“, соопшти полицијата.

Дејв Кортни на јавноста ѝ беше познат како „самопрогласен гангстер“, откако во повеќе наврати се пофали дека се познава со голем број англиски криминалци, како Лени Меклин и Реџи Креј.

Медиумите потсетуваат на неговите претходни тврдења дека повеќепати бил нападнат со огнено оружје, дека во една прилика бил прободен со нож, но и дека тврдел оти „морал да убие за да остане жив“.

Пред да заплива во актерските води се занимавал со наплата на долгови, а го гонеле и затоа што пред 10 години наводно ја претепал својата тогашна девојка.

Кортни беше роден на 17 февруари 1959 година, а имавме можност да го видиме во филмовите „The Dead Sleep Easy“, „Six Band Trap“, „Hell To Pay“.. Интересно е што токму тој бил инспирација за ликот на поранешниот фудбалер Вини Џонс во култниот филм „Lock, Stock and Two Smoking Barrels“. 

Следни Објави

Ни доаѓа голем празник: Појдете в црква, но никако не правете го ова

Православните верници на 27 октомври, ја празнуваат Преподобна Параскева-Петковден, или кај народот позната како света Петка. Ова светица била заститничка на сиромашните и болните. Култот кон света Петка кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу болести, поради што народот […]