fbpx

Овој лек го убива коронавирусот: Најново од руската биомедицинска агенција

Mastilo

Противвирусната активност на лекот „Мефлохин“ кон предизвикувачот на КОВИД-19 е докажана, соопшти прес-службата на руската Федерална биомедицинска агенција. – Докажано е дека „Мефлохин“ комплетно го блокира развојот на цитопатското дејство на вирусот SARS-CoV-2 (патоген КОВИД-19) во концентрација од  2µg/l. Оваа концентрација во плазмата се постигнува по внесувањето на лекот во […]

Старите да останат дома до крајот на годината: Се согласувате ли?

Mastilo

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, смета дека контактите на старите лица во Европа со другите треба да останат ограничени барем до крајот на годината заради епидемијата на коронавирусот. Таа за германски „Билд“ појасни дека без вакцина, треба да ограничиме што е можно повеќе контакти со постарите лица, […]

Шилегов ќе плаќа за маалски концерти, граѓаните ќе гледаат од тераса

Mastilo

Град Скопје ги претстави мерките со кои што излегува во пресрет на барањата на независната културна сцена да им се овозможи социјална сигурност и можност за културно творештво на уметниците без постојана егзистенција, а кои со вонредната состојба ги изгубија сите свои ангажмани. Преку мерките насловени „Култура во време на […]

Како се пренесува вирусот преку храна и амбалажа?

Mastilo

Вирологот Фабрицио Прелиаско, директор на Институтот Галеази во Милано, објасни како коронавирусот може да се пренесе преку храна или амбалажа. Тој вели дека може да се таложи на прехранбени пакети, но за четири часа ја губи силата. Освен тоа, ниските температури во фрижидерот го блокираат циркулирањето на вирусот и во […]

Новороденчиња со заштитни визири го разнежнија светот

Mastilo

Во болницата Прарам во Бангкок, на новородените бебиња им ставаат заштитни визири за да ги заштитат од потенцијално заразување со коронавирус. Фотографиите кои ги направи „Ројтерс“ веднаш станаа хит на социјалните мрежи и го разнежнија целиот свет. И додека католиците го слават Велигден, на Тајланд моментално се празнува Сонгкран, нивната […]

Ги посетил родителите во Прилеп: Новинарот кој ги стави Заев и Мицкоски во изолација прво бил негативен

Mastilo

Лидерите на двете најголеми политички партии во земјава, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денес се во домашна изолација, откако министерот за здравство, Венко Филипче, утринава соопшти дека и двајцата биле на гости во една телевизиска куќа каде што биле интервјуирани од новинар за кого тестовите покажале дека е позитивен […]

Вознемирувачко ВИДЕО: Ова се случува во болница во Барселона

Mastilo

Болниците се полни, a сериозно заболени постојано пристигнуваат. Единствениот звук кој се слуша се брзите движења на медицинскиот персонал и машините кои ги одржуваат пациентите во живот. Очајно болни и немоќни, тоа е реалноста со која Шпанија се соочува. Вака почнува репортажата на „Скај њуз“ за лекарите кои 24 часа […]

Ако си ја примил оваа вакцина како дете, заштитен си од корона?

Mastilo

Ново истражување покажува дека во земјите каде луѓето ја примаат БЦГ вакцината по раѓањето, смртноста од коронавирус е помала. Оваа вакцина создава имунитет против туберколоза, но сѐ уште не е јасно како помага кај коронавирусот, пренесува хрватскиот портал „24 сата“. Всушност, земјите во кои вакцината е задолжителна, имаат десет пати […]

Најново истражување: Дали топлото време ќе го уништи коронавирусот?

Mastilo

Американските научници упатија писмо до Белата куќа како одговор на изјавите на претседателот Доналд Трамп кој веќе со недели тврди дека „кога ќе стане потопло, вирусот магично ќе исчезне“. Членовите на Националната академија на науките велат дека податоците околу влијанието на топлото и на ладното време на коронавирусот не се […]

Д-р Комаровски советува: Како да не се заразите во продавница?

Mastilo

Евгениј Олеговиќ Комаровски, најпознатиот и најугледниот педијатар на територијата на поранешниот СССР, конечно се огласи и со исклучително важни совети за превенција од коронавирусот Д-р Комаровски е доктор по медицински науки, телевизиски водител и автор на петнаесетина книги за грижа на детето кои станаа светски бестселери. – Самиот вирус не […]