fbpx

Филипче: Монтажната болница ќе се користи како КОВИД центар

Монтажната болница до Инфективната клиника ќе се користи како КОВИД центар, а во иднина како ургентен центар на Инфективната клиника, информира министерот за здравство Венко Филипче.

– Тука ќе се прави тријажа на пациентите, кои потоа ќе се распределуваат, согласно нивната здравствена состојба. Огромна благодарност за досегашната успешна соработка со Embassy of Switzerland in North Macedonia и амбасадорката Сибил Зутер за континуираниот придонес за унапредување на здравствениот систем во нашата држава, особено во време на пандемија, кога сите земји се соочуваат со низа предизвици – напиша Филипче на „Фејсбук“.

Следни Објави

Стотици граѓани на куп, ретко кој носи маска: Се одржа Струшката Литија

Во свечена и празнична атмосфера денеска во Струга се одржа Tрадиционалната древна струшка Еордија, јавува порталот „Струга онлајн“. Поради вонредната состојба со пандемијата на коронавирусот, и во согласност со превентивните мерки на државните и здравствените власти, овој пат Литијата беше составена само од дел од локалното свештенство и монаштво. Учесниците […]