fbpx

Лажеше пациентка дека е бремена: Пребеганиот Дамчевски почина од корона

Од компликации на Ковид-19 во Софија почина Николче Дамчевски, пребеганиот македонски гинеколог осуден за тешки дела против здравјето на луѓето и за несовесно лекување, информира порталот „Либертас“.

Дамчевски доби казна од две години затвор за измама на пациентка дека била бремена, а лекарската комора му ја одзеде лиценцата на седум години.

Откако македонската полиција не успеа да го спречи да избега, Дамчевски прегледуваше пациенти во медицинска установа во Софија, бидејќи беше дипломец на бугарски медицински факултет. Оттаму му беше прекинат работниот однос откако од македонските медиуми беа информирани за тоа дека против него се води процес и одземена му е лиценцата, пишува „Либертас“.

Следни Објави

Ги чекам ангелите да се вратат: Професор од Прилеп ги расплака сите

КОГА АНГЕЛИТЕ ГО НАПУШТИЈА РАЈОТ Утрово додека одев на училиште, бев прашан од еден познаник – што барам таму? Зошто не си ги држам предавањата од дома кога секако наставата е on line. Само се насмевнав, затоа што времето да дадам одговор на ова прашање беше кратко. Еден филозоф на […]