fbpx

Македонија тагува! Царството небесно, Бог да те прости! Вечен да ти е споменот, отец Јане..

Тажна вест е споделена на фејсбук-страната на храмот Свети вмч. Димитриј-Скопје.

Се упокои свештеникот Јане Илиев. Објавата ви ја пренесуваме во продолжение:

„Со неизмерна болка и тага Ве известуваме дека во петок, на 27 јануари, во доцните попладневни часови, по кусо, но тешко боледување, се упокои нашиот сослужител и доскорешен старешина, свештеник Јане Илиев.

Свештеничкото братство и сите верници при нашиот храм изразуваме искрено и длабоко сочувство на семејството и пријателите.

Бог да дарува покој на неговата душа, здравје и утеха на најблиските.

Вечен да ти е споменот, отец Јане..“

Следни Објави

Борко Ристовски доби ќерка, одбра име со посебно значење

Поранешниот македонски репрезентативец Борко Ристовски стана татко по вторпат. Нашиот „министер за одбрана“ открива дека ќерката требало да се вика Ирис, но бидејќи се родила на празникот Св. Атанас, одлучиле да го добие името Анастасија. Анастасија е име со грчко потекло добиено од зборот „anastasia“ што значи „таа што воскресна“ […]