fbpx

Денес се Божиќни поклади: Овие обичаи треба да ги испочитува секој верник

Православната црква и верниците денеска ја слават славата на Светиот апостол Филип, празник во народот познат како Божиќни поклади.

Овој празник е значаен и затоа што на овој ден се поклади пред Божиќниот пост, поради што понекогаш се нарекува и Филипов пост.

Свети апостол Филип е роден во Витсаида во близина на Галилејското Море. Тој ревносно го проповедал Евангелието во Азија и во Грција, каде што Евреите сакале да го убијат, но Бог го спасил со моќни чуда. Така еврејскиот архиепископ, кој брзал кон Филип да го претепа, одеднаш ослепува и поцрнува.

Тој умре на 86-годишна возраст кога него и Вартоломеј ги распнале на дрво од незнабошци. Луѓето истрчале да ги симнат, но успеале да го спасат само Вартоломеј, додека Филип починал.

Моштите на Свети Филип подоцна биле пренесени во Рим.

Според старото народно верување, на овој ден треба да подготвите богата вечера и да прославите со семејството.

На празнувањето на Божик, му претходи голем Божиќен пост во траење од 40 дена, но пред него има божиќни поклади, т.е. гозби. Токму тие изобилуваат со различни народни обичаи.

Се смета дека покладите се ден за простување и веселба, па се организираат поворки на маскирани играчи кои со врева и музика ги обиколуваат маалата и изведуваат разни трикови.

На овој начин се борат против злите сили и вештерки, за кои се верува дека имаат посилно влијание за време на покладите.

Различни обичаи се поврзани со овој ден, кој зависи од место до место. Некаде по вечерата, сите синџири во куќата се врзани, лушпите од изедени јајца се фрлаат во оган, на стапалата на нозете им се нанесуваат со лук, а децата се облечени во пижами и маици наопаку пред да одат в кревет.

Постои верување дека навечер треба да се тријат стапалата со лук и да се изговорат следните зборови: „Вештерка е како конец, а на мене забите ми се како колец“.

Следни Објави

Почина омилениот негувател во скопска Зоолошка: Љубовта со жирафите му беше сè

На 44-годишна возраст почина Ристе Трајковски, омилениот негувател во скопската зоолошка градина. Тажната вест се прошири на социјалните мрежи каде неговите блиски роднини и пријатели, но и оние кои ја почитуваа неговата работа, се простуваат со потресни зборови. Во Зоо Скопје работеше од 2002 година. На почетокот со копитари на […]