fbpx

Лажат! Се јави вујко ѝ на Данка, ова е вистината

Вујкото на двегодишното девојче Данка Илиќ по кое се трага веќе седум дена конечно проговори што се случувало кобниот ден од исчезнувањето, тврдејќи дека медиумите ретко пишуваат за вистината.

Стефан Драгомировиќ, братот на Ивана Илиќ, мајката на исчезнатата Данка, проговори за записниците до исчезнувањето на девојчето на 26 март во Бањско поле кај Бор, при што истакна дека бројни информации кои се појавиле во медиумите не биле коректни.

Вели дека на последната фотографија од Данка Илиќ којашто била направена на кобниот ден таа е заедно со нејзиниот постар брат, а оддалечена е околу 30 метри од него и далеку од мајката којашто во тој миг фотографирала.

Се сомнева дека можеби некој тогаш се криел, чекајќи го вистинскиот момент. Фотографијата била направена во 13 часот и 30 минути.

Сестра му, како што тврди вујкото, потоа отишла до автомобилот да донесе вода, а шишенцето било на совозачкото седиште.

Тоа се тие неколку секунди кога Данка исчезнала, тврди вукото, додавајќи дека не е вистина оти надвор врнело  силен дожд. Сестра му потоа панично го барала девојчето, и не пријавила веднаш оти барала, а потоа се јавила и кај нејзиниот сопруг да го извести, раскажува тој за „Блиц“.

„Мојата сестра Ивана отиде до автомобилот да му донесе вода на мојот постар син, кој беше на совозачкото седиште. Девојката остана во дворот, тоа беше момент од само неколку секунди. Кога се врати, Данка ја немаше“, тврди Стефан Драгомировиќ.

Тој додава дека мајката на Данка, откако нејзината ќерка исчезнала, не алармирала веднаш бидејќи верувала дека Данка е некаде во близина и дека сама ќе се најде.

„Се јави, бараше, бараше насекаде, но Данка ја немаше никаде… Таа се исплаши и му се јави на сопругот Милош, известувајќи го дека не може да ја најде ќерка си. Не знам точно колку беше часот, но набргу потоа повикаа полиција“, вели вујкото на Данка.

Драгомировиќ ги коментираше и наводите кои сугерираат дека е сомнително тоа што мајката ја сликала Данка во работите во кои исчезнала токму тој ден.

„Мојата сестра ги сака своите деца, нејзината галерија е полна со слики од нејзините деца. Не гледам дека има нешто чудно“, вели тој.

Следни Објави

Нова трага во истрагата: Сите се во исчекување, последна вест за Данка

Нов терен денеска се „чешла“ на осмиот ден од исчезнувањето на малата Данка. Пожарникарите ја „чешлаат“ депонијата на Стари Бањски, пишува српски „Телеграф“, наведувајќи дека во истрагата за исчезнувањето на двегодишната Илиќ се појавила нова трага. Двегодишното девојче последен пат било видено во вторникот во 13 часот и 45 минути […]