fbpx

Го гледавме во најпопуларната турска серија: Почина познатиот актер

На 77-годишна возраст почина Мустафа Јашар, доајенот на Турскиот театар во Скопје.

Роден е на 19 август 1946 година во Куманово. Дипломирал на Филолошкиот факултет во Скопје, а од 1971 година работи како актер во Турскиот Театар Скопје каде одигра преку сто улоги.

Јашар глумеше и во многу филмски и телевизиски проекти.

„Си замина Мустафа. Во 77-та година од својот живот не’ напушти Мустафа Јашар, доајен на турскиот народен театар во Македонија и доајен на македонското глумиште!

Учествуваше во многу телевизиски проекти на македонската телевизија, меѓу кои: Комедијанти, Бог да ги убие шпионите, Дичо Зограф, Вампирџија, Мултиплеј, но последниве години беше најпознат како Бајтар Ефенди-дедото на Алекс од Збогум Румелија-серијата која доживеа огромна популарност во Турција и Македонија!

Полека си заминуваат сите личности на кои им нема достојна замена!

Светол пат кон вечноста голем актеру!“, напиша Горан Марковски.

Следни Објави

Мајката на Данка конечно проговори: Упати јасна порака

Осум дена трае потрагата по Данка Илиќ, двегодишното девојче кое исчезна во Бањско поле недалеку од Бор. Конечно се огласи Ивана Илиќ, мајката на исчезнатото девојче. Таа за српски „Курир“ ја замоли јавноста за разбирање во овие тешки мигови. „Болно е да се размислува за ова, ни самата не знам […]