fbpx

Нека ѝ е вечна слава! По кратко боледување почина македонската актерка

По кратко боледување почина Ратка Радмановиќ, доајен на македонското глумиште.

Нашата театарска, филмска и телевизиска актерка има остварено низа впечатливи улоги на сцените на театрите во Кочани, Струмица, Штип и Куманово, а најголемиот дел од кариерата работеше во Битолскиот театар каде долго време и по пензионирањето имаше носечки улоги на репертоарот.

Радмановиќ оствари десетина улоги на филм и ќе остане запаметена како заштитно лице во речиси сите филмови на Милчо Манчевски, како и во филмот на Дарко Митревски „Трето полувреме“, потоа во „Панкот не е мртов”, „Големата вода“, „До Балчак“..

Играше и во филмот на Емир Кустурица, каде заедно со актерот Петар Мирчевски беа избрани од режисерот и без кастинг. Во „На млечниот пат“ играше заедно со Моника Белучи.

Следни Објави

Биле на концерт, па си пукал в глава: Нови страшни детали за починатото момче

Страхиња Николиќ е 19-годишното момче кое пред неколку дена беше пронајдено со прострелна рана во главата. Тинејџерот од Сремска Каменица беше итно префрлен во болница, но, за жал, следниот ден почина. Неговите пријатели се простуваат со трогателни посвети. „Цела Каменица ќе те памети, затоа што беше пријател и добро момче“, […]