fbpx

Мистериозни дупки кај Петриња: Причината ги изненади сите!

Крешимир Кук вели дека појавата на вакви кратери е непозната за сеизмолозите

Новиот земјотрес со јачина од три степени според Рихтер кој се случи вчера во Банија дополнително активира многу свлечишта, а дупките кои настанале во земјата после секој потрес се се’ поголеми.

Сеизмологот Крешимир Кук вели дека појавата на вакви кратери е непозната за неговите колеги.

– Не постојат никакви пишани трагови, дури ниту усни сознанија кај постарите сеизмолози. За нас ова е нешто ново – нагласува тој.

Кук објаснува дека земјотресите ќе потраат уште неколку месеци, но дека ќе бидат послаби.

Професорот Бруно Томљеновиќ од загрепскиот Рударско-геолошко-нафтен факултет истакнува дека појавата на овие дупки може да се толкува како феномен и дека не е вообичаено по земјотреси тлото вака да се однесува.

Најголемиот кратер е со пречник од дури 30 метри.

Фото: Сандра Симуновиќ/Пиксел

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

(ФОТО) Гола пред породување: Емили Ратајковски со селфи за паметење

Една од најпопуларните и најплатените светски манекенки, Емили Ратајковски, на крајот на јануари влезе во деветтиот месец од бременоста. Славната актерка и модел ситно брои до породувањето, но тоа не ја спречи да остане доследна на она по што е препознатлива – да се фотографира разголена. Ратајковски се соблече во […]