fbpx

Утре е важен ден: Славиме двајца светци, никако не правете го ова!

Утре е 24-ти јуни, православните вреници го слават празникот на Светите апостоли Вартоломеј и Варнава.

Светиот апостол Вартоломеј е еден од дванаесетте големи апостоли. Се чини дека Вартоломеј и Натанаил се една иста личност. Имено, Натанаил се споменува како една од дванаесетте во Јовановото евангелие, додека во другите евангелија се спомнува Вартоломеј. Заедно со апостолот Филип и неговата сестра, Дева Марија – и извесно време со Свети Јован Богослов – го проповедаше Евангелието најпрво во Азија, потоа во Индија и, конечно, во Ерменија, каде што го заврши мачеништвото.

Светиот апостол Варнава е еден од Седумдесеттите. Роден е во Кипар од богати родители од племето Леви и учел со Саул во Гамалиел. Неговото име прво било Јосиф, но апостолите го нарекоа Варнава, Син на утехата, затоа што можеше да ги утеши човечките души извонредно.

На овој голем празник, се забранува секаква работа на поле. Се претпоставува дека доколку работите на овој ден, ви се заканува поплава, град или олуја.

Луѓето велат дека децата не треба да се качуваат на дрвја, за да не им се скрши вратот, и забрането е капење во реките.

Свети Вартоломеј е светец кој ги чува земјоделските култури и строго се грижи дека никој не ора. Се верува дека Вартоломеј не им простува на неверниците кои работат денес, поради што ризикуваат да ги загубат сите нивни култури.

Во спрските села во Шумадија веруваат дека светецот лечи епилепсија, така што болните одат во блискиот манастир да се молат.

Следни Објави

Славица е во финалето на „Ѕвездите на Гранд“: Одиме на победа!

Славица Ангелова се пласира во големото финале на регионалното музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“. Младата струмичанка е се’ поблиску до триумф откако со својот глас и изведба уште еднаш покажа како се пее и докажа дека вреди да се најде меѓу најдобрите на ова натпреварување. Ангелова има искуство на оваа […]