fbpx

Естрадата во солзи: Почина Нада, семејството ја соопшти тажната вест

Во Белград почина легендарната џез-пејачка Нада Кнежевиќ, соопшти нејзиното семејство.

Таа ќе биде погребана во Алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во српската престолнина, а по нејзина желба нема да има чествување и церемонијата ќе се одржи во кругот на најблиските членови на семејството.

За време на нејзината педесетгодишна кариера, Кнежевиќ доби неколку фестивалски награди, а Здружението на џез-музичари ѝ го додели највисокото признание за нејзиниот придонес во развојот на музичкото творештво.

Својот последен концерт наречен „Надеж за Белград“ го одржа во 1995 година, а во 2007 година доби награда за животно дело на џез-фестивалот Нишвил, пишува N1.

Имаше 83 години.

Следни Објави

Јас сум девојката на Коста! Неочекуван пресврт, сите се во шок

Коста Кецмановиќ, 14-годишното момче кое на трети мај уби девет деца и обезбедувачот Драган Влаховиќ во ОУ „Владислав Рибникар“, е популарен на социјалните мрежи ширум светот. И покрај злосторството кое го направи, за жал, многу луѓе го поддржуваат меѓу кои и една тинејџерка од Бразил која тврди дека е „негова […]