fbpx

Оваа жена не користи греење, но никогаш не ѝ е ладно: Еве што ве советува!

Една жена на „Тик Ток“ го сподели нејзиното искуство како некој кој веќе четири години не користи греење.

Клер де Лис нагласува дека воопшто нема потреба да го загрева станот. Но, што всушност прави и како ѝ успева?

Таа тврди дека „цаката“ е во основните работи, како на пример, во облеката што ја купувате.

„Мој совет е да купувате широки маици. Најдобро е тоа да бидат машки маици, бидејќи припиените парчиња всушност не можат да ве загреат“, појаснува таа.

@klairedelysofficial

Never thought I would be sharing this knowledge, but here we are. #thanksboris #liztruss #energycrisis #winter #cold

♬ original sound – Klaire de Lys

Клер советува и да си набавите некоја широка јакна која може да ја носите по дома, додека стапалата треба секогаш да ви бидат покриени-во чорапи и топлинки. Таа вели дека голема улога игра и ткаенината околу вратата. „Можете да ја направите сами од некоја стара маица“, сугерира.

Оваа жена ве потсетува и постојано да проверувате дали прозорите и вратите ви се добро затворени, а постелнината која треба да биде повеќеслојна и тешка, секоја вечер добро да ја протресувате.

Еве што се’ советува Клер:

– Да се облекувате слоевито

– Облеката да ви биде широка

– Околу врат секогаш да имате некој вид на шал изработен од синтетички материјали

– Никогаш да не легнувате без термофор

– Да се покривате со волнено ќебе

Што ќе кажете на овие совети за греење без греење?

Следни Објави

Го славиме Свети Јован Златоуст: Утре никако не правете го ова!

Свети Јован Златоуст е еден од најголемите цариградски патријарси. Се роди во Антиохија, во 354 година. Во младоста ги изучи грчките философи, а се дообразува во познатата Антиохиска школа. По смртта на родителите, се замонаши и почна строго да се подвизува. По својата мудрост се истакна уште во Антиохија, па […]