fbpx

Рецепт за најубавите домашни кифлички: Ова домашно тесто се топи во уста

Лесно се приготвуваат, уште полесно се јадат

Една жена сподели едноставен рецепт за кифлички. Многу домаќинки се презадоволни од тестото. Еве како да го направите!

СОСТОЈКИ:

1,1 кг брашно

500 мл млеко

300 мл масло

2 јајца

2 лажици шеќер

1 лажица сол

50 гр свеж квасец

1 јајце за мачкање

Сусам за наросување

1 маргарин

ПОДГОТОВКА:

Во млако млеко ставете го квасецот, прстофат  сол и шеќер и оставете да надојде. Во поголем сад соединете ги маслото, јајцата, шеќерот и солта, а потоа додадете го и млекото со надојдениот квасец. Додадете го брашното и замесете го тестото, па оставете го 30 минути на топло да надојде. Надојденото тесто поделете го на три дела и секој посебно развлечете го со сукало во круг со пречник од 45 сантиметри.

Со нож исечете 12 делови или 16 ако сакате помали кифлички. Стопете 50гр маргарин и со помош на четкичка премачкајте го секој триаголник, а потоа завиткајте ги кифличките. Ставете ги на плех на кој претходно сте изрендале 75гр маргарин и оставете ги уште 30 минути на топло место.

Кифличките премачкајте ги со изматеното јајце и наросете ги со сусам. По желба, на секоја кифличка можете да ѝ ставите мало парче маргарин. Печете ги во рерна загреана на 200 степени од 18 до 20 минути.

Следни Објави

Еве зошто мажите мислат дека туѓата жена е послатка!

Поучна стара приказна за мажите и нивните сопруги Еднаш многу одамна, Господ ослепел десет луѓе. Едниот од нив ја орал земјата, другиот чувал овци, третиот ловел.. По некое време тие му се обратиле: „Сѐ е тука, но нешто ни недостига. Досадно ни е.“ Господ им дал тесто и им порачал: […]