fbpx

Дали најлошото допрва доаѓа?

Mastilo

Кога е во прашање пандемијата на новиот коронавирус најлошото допрва доаѓа, тврди шефот на Светската здравствена организација. Она што особено загрижува е тоа што изјавата на Тедрос Аданом Гебрејесус доаѓа во време кога многу земји почнаа да ги олеснуваат ограничувањата. Тедрос не прецизира зошто верува дека пандемијата, од која се […]

Илјадници евра или затвор: Дали орото скапо ќе ги чини гевгеличани?

Mastilo

Казните за непочитување на полициски час за физички лица се движат од 2.000 до 2.500 евра или казна затвор до една година. Доколку навистина соодветно бидат санкционирани лицата кои вчера се собраа на улица и свесно го прекршија велигденскиот полициски час, масовното оро во популарното ромско маало може скапо да […]

Последна прегратка од Том и Џери: Збогум Џин Дејч!

Mastilo

Американскиот илустратор, аниматор, филмски режисер и продуцент Џин Дејч почина на 95 години во Прага. Познатиот уметник и карикатурист е еден од најзаслужните за развојот на ликовите од цртаните филмови „Попај морнарот“ и „Том и Џери“, а работеше и на анимираните филмови „Хобит“, „Алиса во Париз“, „Силвестер и волшебниот кристал“ […]

Паметен тоалет препознава 10 различни болести

Mastilo

Одењето во тоалет во иднина може да подразбира не само олеснување за нашиот организам, туку и ослободување од некои стравови за нашето здравје. Научници од Универзитетот Станфорд конструирале паметен тоалет што може да ги анализира изметот и урината и да предупреди на различни болести, дури и на некои форми на […]

Откако се разведоа, една работа не може никако да ѝ прости

Mastilo

Докажаниот македонски музичар Горан Алачки со години е во хармонична врска со познатата ТВ-водителка Марина Дојчиновска. Му требаше долго време да проговори за новата љубов, откако по цели 25 години брак се разведе од популарната пејачка и водителка Адријана Алачки со која има две деца. Горан, пред две години преку […]

Концерт на векот: Лејди Гага и пријателите собраа 127,9 милиони долари

Mastilo

Повеќе од 100 музички светски sвезди, вклучувајќи ги Ролинг Стоунс, Пол Мекартни, Лејди Гага, Килерс, Стиви Вондер, Селин Дион, Андреа Бочели, Џенифер Лопез и Били Ајлип, одржаа виртуелен концерт „Еден свет – заедно дома“ во знак на поддршка на здравствените работници, во време на пандемијата на коронавирусот. Овој уникатен настан, […]

Венко Филипче советува: Еве како родителите да ги анимираат децата

Mastilo

На официјалниот сајт на министерството за здравство се презентирани препораки и алатки при ограничено движење. Седењето дома со децата повеќе денови е голем предизвик за секој родител, па Венко Филипче сподели повеќе совети и идеи од психологот Иво Куновски кои родителите би требало да ги применат со своите деца додека […]

Добивав погрдни зборови и се казнував: Ивона сега не се срами да се соблече

Mastilo

Денес има речиси 25к следбеници на „Инстаграм“, делува самоуверено и нема комплекси, но не било отсекогаш така Младата пејачка и влогерка Ивона Јовановиќ лани по речиси цели пет години се фотографираше во костим за капење, затоа што претходно не била доволно храбра и, како што вели, едноставно луѓето ѝ се потсмевале. […]

Феномени на небото: Што точно гледаме овие денови?

Mastilo

Феномени што можете да ги видите деновиве на небото и да ве доведат во заблуда За време на овие денови на пандемија многумина сме приморани да седиме дома во карантин. Исто така, овие денови кога е убаво времето, многумина излегуваме на тераси, или во двор (ако го имаме), и доколку […]

Млад генијалец: Изработува заштитни маски во својата соба – погледнете како!

Mastilo

Хорхе Мартинез има 12 години, живее во Мексико, и за разлика од многу свои врсници знае како паметно да го помине времето во изолација. Тој го користи својот домашен 3Д принтер за изработка на визири за здравствените работници. За една таква маска му се потребни околу 45 минути за да […]