fbpx

Се шират лажни информации од МЗ, полицијата работи на случајот

Mastilo

Министерството за здравство информира дека меѓу граѓаните се шири меил со невистината содржина испратен од лажна адреса која наликува на Министерство за здравство и апелира граѓаните да не потпаѓаат под оваа манипулација. – Известен е Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи кој веќе постапува […]

Хорор во Битола: Имал онлајн концерт, соседот го прободел со нож!

Mastilo

Пеце Петровски, 29-годишен музичар од Битола, завршил во болница откако бил прободен со нож во пределот на раката од страна на неговиот сосед. За време на хуманитарниот онлајн настап во чест на Лука, момче со аутизам, Петревски прво вербално, а потоа и физички бил нападнат од соседот, пишува „Фокус“. – […]

(ВИДЕО) Веселба без маски во Велес, иако градот е ново жариште

Mastilo

Со шест новозаразени, многумина денеска се прашуваа дали Велес е новото жариште на Ковид-19. И додека поголемиот дел од граѓаните ги почитуваат мерките против ширењето на коронавирусот, ромска веселба со дваесетина луѓе цел ден се одвивала во Велес, информира порталот „Батали.нет“. Попладнево, поворката од веселбата поминала низ повеќе велешки улици […]

(ФОТО) Тешка сообраќајка во Кисела Вода

Mastilo

Пред еден час во Кисела Вода, во близина на студентскиот дом „Пелагонија“, на раскрсницата помеѓу улиците „Божидар Аџија“ и „Димо Хаџи Димов“ се случи тешка сообраќајна незгода. Се судрија „Опел корса“ и „Мерцедес“, а очевидци на настанот сведочат дека двајца со потешки телесни повреди со возило на Итна медицинска помош […]

Стотици граѓани на куп, ретко кој носи маска: Се одржа Струшката Литија

Mastilo

Во свечена и празнична атмосфера денеска во Струга се одржа Tрадиционалната древна струшка Еордија, јавува порталот „Струга онлајн“. Поради вонредната состојба со пандемијата на коронавирусот, и во согласност со превентивните мерки на државните и здравствените власти, овој пат Литијата беше составена само од дел од локалното свештенство и монаштво. Учесниците […]

(ФОТО) Мајски снег во Крушево

Mastilo

Македонскиот графички дизајнер и сликар Зоран Кардула на „Твитер“ објави фотографија од родното Крушево која за кратко време стана вирална. Снег на Ѓурѓовден! Не е првпат овој град да биде обелен во мај, но секако не е ниту честа појава. „Еден први мај пред години, во Крушево во едно претпладне […]

Буквално бдеевме над него: Д-р Патриција за пациентот што се извлече од респиратор

Mastilo

Буквално бдеевме над него. Можам да кажам дека навистина сум горда на првиот успех на ниво на нашата држава, вели шефицата на Одделот за инфективни болести, д-р Патриција Каламарас, за болниот од Ковид-19 што успеа да се извлече од респиратор, пишува САКАМДАКАЖАМ.МК Д-р Каламарас дала одобрување по приемот на пациентот […]

Доживотен затвор за обвинетата од Дебар која си ги уби родителите и малолетната сестра

Mastilo

Доживотна казна затвор доби обвинетата Б.П. од Дебар која на 26 август 2018 година во семејната куќа ги уби родителите и малолетната сестра, информира МИА. Пресудата ја донесе Основниот суд во Гостивар, а Б.П. е осудена на доживотен затвор за три кривични дела – убиства. Еден од обвинетите кој ѝ […]

Потврден говедски коронавирус во Македонија

Mastilo

По појавата на коронавирусот, на Факултетот за ветеринарна медицина започнаа и со тестирање на вирус кај животните и потврдени се неколку случаи на говедски коронавирус, информира телевизија „21“. – Направивме и неколку прелиминарни испитувања на материјали кои што ги имаме од животни кои што имале репираторни заболувања и кај добар […]

(ВИДЕО) Ваква обработка не сте слушнале: „Силви бенд“ ја пеат Despacito

Mastilo

Познатата брачна двојка Силви и Влатко Плевнеш викендов настапија во паркот Шопен во Кислеа Вода како дел од програмата „Култура во време на Корона“ што ја спроведува Град Скопје за поддршка на културните работници. „Силви бенд“ за време на полицискиот час се претставија со свои песни, но репертоарот го надополнија […]