fbpx

Парите ќе бидат префрлени в понеделник: Еве колку ќе добијат граѓаните

Mastilo

На први април (понеделник) ќе почне исплатата на пензиите за околу 330.000 пензионери. Некои банки можеби и пред викендот ќе ги изненадат своите клинети со предвремена исплата на пензиите. Македонските пензионери го очекуваат најавеното мартовско зголемување. Се очекува дека најниските пензии да се зголемат за околу 600 до 800 денари. […]

Утре е Собор на Свети Јован Крстител: Жени, направете го ова!

Mastilo

Утре е Собор на Свети Јован Крстител. Уште од првите векови Црквата утврдила овој ангел во тело да се прославува веднаш после празникот Богојавление. Тоа е така затоа што неговата главна служба, неговото главно дело, се состоеше во подготвувањето на народот за доаѓањето на Помазаникот Исус. Именден прославуваат Јовановци. Овој […]

Македонец си го уби синот: Тоа што го кажал во полиција е страшно

Mastilo

Семејна трагедија во Шведска ги вознемири жителите, откако на осми јануари во апартман во областа Розенлунд татко посегна по животот на сопственото десетгодишно дете, пред самиот да ја повика полицијата. Според пишувањата на тамошните медиуми, во првиот исказ наводно признал дека подолг период му доаѓале мисли да го убие синот. […]

Брено, ти ли си? Се појави шокантна слика од легендарната пејачка

Mastilo

На социјалните мрежи се појави фотографија на Лепа Брена од средношколските денови и сите останаа со подотворена уста. Иако пејачката речиси ѝ да порасна пред камерите, слики од оваа нејзина фаза досега не беа објавувани. Веројатно кога позирала овде, не била воопшто свесна дека за само неколку години ќе ја […]

Естрадата тагува: Колегите се простуваат од Милан

Mastilo

Се’ уште не е позната причината за смртта на познатиот музичар кој се упокои пред два дена На 62-годишна возраст почина познатиот тапанар Милан Бубало. Бубало беше долгогодишен член на групата „Лаки пингвини“. Блиските пријатели од естрадата се простуваат од него со трогателни пораки на социјалните мрежи. „Лесна ти земја […]

Ова е починатиот син на познатиот музичар: Александар имаше само 30 години

Mastilo

Трагедија денеска ја потресе естрадата Почина Александар Кодиќ, синот на еден од најпознатите хармоникаши на овие простори, Мирко Кодиќ. Александар (30) починал во сон. Не е позната причината за смртта, па полицијата веднаш наредила обдукција. Наводно, со денови се жалел дека не се чувствува добро. Неговиот славен татко исклучително тешко […]

Тага! Почина познатиот актер, колегите се простуваат од Ненад

Mastilo

На 53-годишна возраст почина Ненад Цветко, актерот на Драмскиот театар Гавела. Пред две години случајно откри грутка на вратот, откако во еден момент останал без глас. Тогаш му беше дијагностициран рак на главата и на вратот и храбро се бореше против болеста до последен здив, пишуваат регионалните медиуми. „Во времето […]

Македонец прогласен за најдобар во Швајцарија: Ќе се изненадите во која област

Mastilo

Македонецот Александар Димитров кој седум години живее и работи во Швајцарија успеа да триумфира на тамошното првенство за преработка на месо кое традиционално се одржува цели 19 години. Димитров во конкуренција на шеесетина месери од Швајцарија го освои првото место во категоријата „Елитни месари“ на настанот што се одржа во […]

Тажен ден за македонската музика: Колегите се простуваат од Александар

Mastilo

Со шок и неверување љубителите на домашниот звук вчера ја дочекаа информацијата за прераното заминување на Александар Петровски. Тажната вест ја споделија членовите на составот „Крул“. „Со тешко и скршено срце ве известуваме дека Александар Петровски-Гранџ, синоќа ненадејно го напушти овој свет и замина во вечноста. Ќе го паметиме како […]

Падна одлука! Средства ќе им бидат префрлени на ОВИЕ македонските граѓани, повисок прилив од септември

Mastilo

Од септември пензионерите ќе имаат повисоки пензии за шест отсто. Mинистерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, на својот фејсбук-профил ја објави добрата вест за највозрасните македонски граѓани. „Обезбедивме постојан раст на пензиите. Согласно претходната методологија пензиите во месец јануари 2022 година пораснаа за 2.9%. Со новата методологија пензиите пораснаа […]