fbpx

Рекорден број починати, меѓу нив и 35-годишен пациент од Скопје

Во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 271

– Куманово 29

– Дебар 2

– Штип 19

– Прилеп 33

– Тетово 26

– Струга 3

– Велес 20

– Битола 17

– Охрид 11

– Кавадарци 18

– Гостивар 10

– Гевгелија 15

– Струмица 32

– Крива Паланка 3

– Радовиш 2

– Крушево 1

– Кочани 12

– Пробиштип 4

– Демир Хисар 1

– Македонски Брод 2

– Берово 8

– Виница 1

– Делчево 1

– Кратово 3

– Свети Николе 5

– Кичево 6

– Ресен 2

– Неготино 4

Починати се 22 лица, 7 пациенти од Скопје (55, 78, 71, 35, 66, 71 и 64г), еден од Куманово (57г), двајца пациенти од Дебар (58 и 64г), еден од Прилеп (61г), еден од Струга (75г), двајца пациенти од Велес (61 и 64г ), двајца од Битола (74 и 70г), двајца од Гостивар (79 и 76г), двајца пациенти од Крива Паланка (56 и 88г), еден од Кочани (60г) и еден пациент од Делчево (81г).

Од починатите, двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 197 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26954, бројката на оздравени пациенти е 18627, на починати е 919, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7408.

Следни Објави

Ракот и казната се минато: Семејната идила на Кили во Еквадор

Македонскиот актер се издигна како феникс Кирил Поп Христов во 2013 година беше осуден на една година затворска казна за производство и пуштање во промет марихуана. Тогаш, во својата одбрана, легендарниот Кили порача дека е свесен оти прави кривично дело, со образложение дека произведува марихуана за лекување на карциномот кој […]