fbpx

Познатата пејачка е смртно болна: Омилениот вокал ја води најголемата животна битка

Една од најквалитетните пејачки на денешницата ја води најтешката животна битка.

На легендарната соул-пејачка Роберта Флек (86), најпозната по хитот Killing me softly, лани во август ѝ беше дијагностицирана смртоносна болест поради која нема никогаш повеќе да настапува.

Како што пишуваа странските медиуми, таа боледува од Амиотрофична латерална склероза (АЛС).

Станува збор за прогресивна, неуродегенеративна болест која предизвикува мускулна слабост, инвалидитет и на крајот смрт. 

Славната пејачка се радуваше на големиот јубилеј-50 години од објавувањето на култниот албум Killing me softly кој требаше да го одбележи годинава, но сега сите планови паднаа во вода.

Следни Објави

Важно! Се огласија од УЈП: Ако скенирате сметки, ова треба да го знаете

Почна исплатата на повратот на ДДВ за третото тромесечје, соопшти синоќа директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, гостувајќи на националниот сервис. Повратот ќе биде во износ од околу 790 милиони денари кои ќе ги добијат 459.670 граѓани. „Еден од најуспешните проекти си го оправда своето постоење. Бројката на […]