fbpx

Важно! Се огласија од УЈП: Ако скенирате сметки, ова треба да го знаете

Почна исплатата на повратот на ДДВ за третото тромесечје, соопшти синоќа директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, гостувајќи на националниот сервис.

Повратот ќе биде во износ од околу 790 милиони денари кои ќе ги добијат 459.670 граѓани.

„Еден од најуспешните проекти си го оправда своето постоење. Бројката на корисници се зголемува и им благодарам на граѓаните кои се наши инспектори кои што пријавуваат и овозможуваат да се бориме со сивата економија“, кажа Лукаревска.

Таа посочи дека повратот на ДДВ може да биде и повисок од моменталните 2.100 денари, односно тој постепено да се зголемува.

Таа се осврна и на данокот на солидарност од кој се очекува да бидат собрани три милијарди и единаесет милиони денари. Според податоците со кои располагаат, повеќе од 2/3 од компаниите ги подмириле обврските.

Следни Објави

Оваа жена ја уби свекрвата: Починаа уште двајца, тоа што се случи е страшно

Ерин Патерсон (48) од Австралија е уапсена под обвинение дека ги отрула свекорот, свекрвата и уште две лица. Постои основано сомнение дека оваа жена со отровни печурки ги убила бившите свекор и свекрва и сестрата на свекрвата. На 29 јули ги поканила на ручек, а се верува дека стекот го […]