fbpx

Го прогласи вирусот за мртов, денес го разрешија

Разрешен е поглаварот на Исламската верска заедница(ИВЗ), Сулејман Реџепи, и до избор на нов претседател функцијата ќе ја извршува гостиварскиот муфтија Хафир Шаќир Хетаи.

– Едногласно донесовме одлука за разрешување на господин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата претседател на Исламска верска заедница. Оваа одлука стапува на сила од моментот на донесувањето – информира Ефенди Шаќир Фетаху по одржувањето на вонредната седница на риасетот на ИВЗ.

Медиумите изминативе неколку дена не престанаа да пишуваат за реисот Реџепи. Прво ја изненади јавноста со изјавата на празникот Рамазан Бајрам дека коронавирусот е мртов. Новинарите се заинтересираа и за неговиот приватен живот откако повеќе портали пренесоа дека неговата нова сопруга е дури 50 години помлада од него.

Следни Објави

Поранешен македонски министер вмешан во измама од 45 милиони долари

Реномираниот „Њујорк тајмс“ пишува за измамничка шема од вртоглави 45 милиони долари за продажба на маски во која наводно е вмешан и поранешниот македонски министер за привлекување странски инвестиции, Глигор Ташковиќ. Тој до скоро беше и член на Комитетот за одобрување на инвестиции на Фондот за иновации и технолошки развој. […]