fbpx

Носете маски, не партали за гаќи: Матична од Скопје се бори да ѝ примат пациент

На тема „ослабнат е вирусот“ – пред 2 дена имав 6 пациенти на домашно лекување. Денес 3 од нив се во болница (една е на интензивна нега на Инфективна на неинвазивна вентилација), а тројцата останати се со влошена состојба, за еден се борам по телефон и него да го примат во воена.

Во Скопје работата е избегана од контрола, порано пациентите лажеа и не кажуваа од кого се заразиле ама сега имаме невидена локална трансмисија. Пазете се, носете прописни маски (не партали сошиени од материјал за гаќи), избегнувајте јсп, пазари и гужви. Болниците веќе се полни!
Вакцинирана@Maticnata

Објавите во рубриката „Мислења“ се без новинарска интервенција и се независни од уредувачката политика на „Мастило.мк“

Можеби ќе ве интересира:

Овој трик од 2 минути прави чуда: Притисокот постојано ќе ви биде 120/80

Следни Објави

Веќе сум Македонка, родителите на маж ми ме викаат Емче

Уникатна љубовна приказна Ем Вандера е македонска снаа која слетала во Скопје од далечната Кенија. Со сопругот Михајло Блажески се запознала преку Интернет, а кога првпат се виделе во живо, знаеле дека нивната приказна ќе биде бескрајна. „Во 2016. година го запознав мојот згоден, интелигентен, паметен и грижлив сопруг. Всушност, […]