fbpx

Почина пациент и од Крушево: Бројот на смртни случаи и натаму висок!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19 во:

Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети Николе-1, Кичево-4, Ресен-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 40 оздравени лица од:

Скопје-26, Велес-2, Гостивар-3, Кичево-3, Ресен-6.
Починати се  7 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Тетово и еден пациент од Крушево.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст од 50 и 70 години.

Во ГОБ „8 септември“ починаа пет пациенти на возраст од 56, 62, 64, 65 и 82 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7046, бројката на оздравени пациенти е 3027, на починати е 341, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3678.

Од вчерашните тестирања еден е контролен, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•       Скопје 3394, активни 2007
•       Куманово 797, активни 244
•       Дебар 109, активни 57
•       Штип 374, активни 161
•       Прилеп 282, активни 56
•       Тетово 766, активни 392
•       Струга 265, активни 167
•       Велес 196, активни 43
•       Битола 61, активни 22
•       Охрид 204, активни 175
•       Кавадарци 21, активни 15
•       Гостивар 156, активни 93
•       Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
•       Струмица 17, активни 9
•       Крива Паланка 16, активни 10
•       Радовиш 4, активни 0
•       Крушево 7, активни 3
•       Кочани 74, активни 21
•       Пробиштип 26, активни 17
•       Демир Хисар 2, активни 1
•       Македонски Брод 6, активни 4
•       Пехчево 6, активни 3
•       Берово 3, активни 0
•       Валандово 6, активни 2
•       Виница 3, активни 0
•       Делчево 1, активни 0
•       Кратово 5, активни 2
•       Свети Николе 42, активни 37
•       Кичево 48, активни 39
•       Ресен 122, активни 89
•       Неготино 21, активни 6 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1032 теста се преку: ИЈЗ –480, Авицена –101, Биотек –130, МАНУ -113, Жан Митрев (Филип Втори) -87, Систина  со PCR метода -90, ЦЈЗ Битола-31.

Досега во земјата се направени вкупно 67.165 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 88 пациенти. На кислородна поддршка се 54 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 30 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 4 деца позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 12 нови, вкупно хоспитализирани се 123 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 41, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 92 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Следни Објави

PCR тестот е негативен, а имате корона: Д-р Јанковиќ откри кога тоа се случува!

Д-р Срѓа Јанковиќ објасни во кој момент PCR тестот може да покаже дека е негативен, а всушност лицето да има коронавирус. Познатиот имунолог вели дека тоа пред сѐ зависи од земениот примерок. – Ако вирусот е присутен во белите дробови, но веќе ги напуштил горните дишни патишта од каде се […]