fbpx

Јадење во училница и ограничено одење во тоалет: Што ги очекува учениците од септември?

Еден месец пред почетокот на новата учебна година, надлежните од Министерството за образование и наука и претставниците од Комисијата за заразни болести кројат планови како да продолжи наставата од септември.

Се бара најбезбедниот модел, а некои од предлозите веќе наидоа на жестоки критики, па дури и на потсмев.

Засега е познато дека унифицирани правила нема да има и дека наставата со физичко присуство ќе се одвива на различен начин во различни училишта. Предложени се неколку опции, меѓу кои и комбиниран начин на настава – и традиционална и онлајн.

Со новите правила можно е да нема големи одмори за да се избегнат групирања на учениците. Се разгледува и опцијата оброците наместо во менза, да се консумираат во училница, а ограничено да биде и одењето во тоалет.

Во меѓувреме, заменик-министерката за образование, Елизабета Наумовска, најави дека наставата од септември ќе се одвива со маски и редовна дезинфекција на рацете и со часови кои ќе траат по 20 минути. Ако една паралелка има поголем број ученици, тогаш ќе биде поделена во две групи, а наставата ќе ја држи истата наставничка.

Наумовска потенцира дека ова е еден од начините на кој ќе се реализира учебната година од септември, а другиот модел е комбинираната настава.

Конечната одлука за протоколот по кој ќе работат училиштата е најавено дека ќе биде донесена околу 10-ти август.

Следни Објави

(ФОТО) Се ожени ѕвездата од „Вљубениот ерген“

Ѕвездата од турската хит-серија „Вљубениот ерген“, турскиот актер Бариш Ардуч, вчера во Бодрум се ожени со својата долгогодишна девојка и колешка, актерката Гупсе Озај. Ардуч кој македонската публика го засака по улогата на Омер и неговата избраничка се одлучија за скромна забава, а како изгледаа на овој посебен ден за […]