fbpx

Вирусологот д-р Ана Глигиќ: Веднаш ќе ја примам руската вакцина, еве зошто!

Вирусологот Ана Глигиќ за српските медиуми образложи зошто руската вакцина е добра. Таа уверува дека истата е добро тестирана и дека без никаква заддршка би ја примила.

– Русите работеа на вакцината САРС и кога тој исчезна, тоа беше замрзнат процес. Веројатно имаа сè што е потребно, само требаше да продолжат. За оваа вакцина не е неопходно да се тестира 18 месеци, бидејќи е генетски модифицирана. Вакцини кои имаат жив вирус се тестираат две до три години – вели таа.

Не е познато колку долго ќе трае имунитетот од вакцината. Русите наведуваат времетраење од две години без писмени докази за истражувањето.

– Не е познато, бидејќи сè уште не поминало доволно време, но важно е да се запре пандемијата и да се направи каква било вакцина што дава имунитет. Тие го зедоа аденовирусот кој нема да предизвика болест. Руските научници се многу добри експерти и вакцината е секако безбедна – вели д-р Глигиќ.

Следни Објави

Уште шест деца задржани во болница, почина пациентка на 53 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-38, Куманово-19, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-4, Тетово-20, Струга-9, Велес-3, Битола-1, Охрид-4, Кавадарци-4, Гостивар-13, Струмица-2, Кочани-4, Пробиштип-1, Демир Хисар-3, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-2, Валандово-1, Виница-2, Делчево-1, Свети Николе-5, Кичево-8, Неготино-1. […]