fbpx

Тажен ден, естрадата се простува: Почина легендарниот музичар

Еден од основачите на групата „Journey“ и првиот гитарист на овој состав, Џорџ Тикнер, почина денеска на 76-годишна возраст.

Тажната вест на социјалните мрежи ја потврди Нил Шон, гитаристот на бендот.

„Имам многу тажни вести. Почина Џорџ Тикнер, оригиналниот гитарист на „Journey“ и текстописец на првите три албуми. Имаше 76 години. Џорџ, ти благодариме за музиката што ни ја даде. Сочувство до неговото семејство и пријателите, како и до сите минати и сегашни членови на бендот. Толку трогателно.. Мислам дека треба да направиме групна прегратка“, напиша тој на „Фејсбук“.

Рок-групата „Journey“ е најпозната по безвременскиот хит „Don’t Stop Believin“. Oснована e во Сан Франциско во 1973 година, а Тикнер беше главен соработник и оригинален бас-гитарист на составот, пишува „Мирор“.

Следни Објави

Шокантна снимка од македонска судница: Даниел ја запроси Ирена, и двајцата се осудени во „Софтвери“

Сите во судницата останаа вџашени од потегот Даниел Станчев, осуден во случајот „Софтвери“ ја запроси исто така осудената Ирена Ивановска по изрекување на пресуда. Двајцата се неправосилно осудени, Станчевски на четири години, а Ивановска на три години и шест месеци. На видеото кое го објави „Слободен печат“ јасно се гледа […]