fbpx

Естрадата не може да поверува: Зоран почина со една мисла

По долго и тешко боледување, на почетокот на годинава почина познатиот интерпретатор на народна музика Зоран Калезиќ.

Фолк-пејачот водеше битка со карцином на белите дробови, а откако му беше дијагностициран се лекуваше во една црногорска болница.

За неговата здравствена состојба отворено зборуваше. Во едно од неговите последни интервјуа раскажа дека претчувствува оти му се ближи крајот и дека наскоро ќе му се придружи на својот најдобар пријател, кум и колега-легендарниот Тома Здравковиќ.

„Веќе тргнав на тој пат. Знам дека наскоро ќе се сретнеме, но имам уште нешто да направам до тогаш. Имам потреба за уште еден концерт, да ги видам сите тие убави луѓе во публиката“, искрено и низ солзи говореше во емисијата „Балкан инфо“.

Следни Објави

Се празнува Свети апостол Филип: Една работа денеска треба да ја направите

На денешен ден православните верници го празнуваат светиот апостол Филип, еден од дванаесетте апостоли и светец кој можел да ја смири змијата и да го врати видот на луѓето. Празникот на Светиот апостол Филип е познат и по покладите пред Божиќниот пост, па понекогаш се нарекува и „Филипов пост“. Светото […]