fbpx

Чудо во Иран: Рачен уред кој препознава корона на 100 метри

Иранскиот генерал Хосеин Салами тврди дека открил рачен уред кој може да ги идентификува луѓето заразени со коронавирус на оддалеченост од 100 метри. Тој објаснува дека прецизноста на уредот е 80 проценти без да наведе докази, информира „БИ-Би-Си“.

„Основата на овој уред е да се создаде магнетно поле засновано на биполарен вирус во внатрешноста на уредот. Неговата антена може да се фокусира насекаде во радиус од 100 метри и да го идентификува заразеното место во рок од пет секунди“, вели командантот на иранската Револуционерна гарда.

Засега, единствениот сигурен начин за тестирање на Ковид-19 е земањето брис од нос или грло.

Следни Објави

Пулмолозите апелираат: Заборавете на џоинт!

Кога пушите канабис, тоа на вашите дишни патишта предизвикува одреден степен на воспаление, многу слично на бронхитис, како што може да предизвика и пушењето цигари, вели директорот на Американското здружение на пулмолози, д-р Алберт Рицо. Здравствените експерти открија дека пушењето марихуана, дури и повремено, може да го зголеми ризикот од […]