fbpx

Ве гледам и срцето ми се кине: Ребека конечно проговори!

По објавувањето на информацијата дека првпат откако е изградена болницата „8 семптември“ над 80 пациенти се на кислородна поддршка, познатата пејачка, авторка и хуманист Ребека Јанковска Ристески објави емотивен пост со кој јавно им постави неколку прашања на своите сограѓани. Ви го пренесуваме во целост:

„Ве гледам насекаде и срцево ми се кине. Маски не носите, срам немате! Си се дружите. Алал да ви е!

Моите деца со маски излегуваат позади зграда и се единствени или многу ретки кои тоа го прават. Децата надвор се собрале со родителите на лулашки. Родителите маските под брада!?

Зарем мислите дека вака ќе се избориме со вирусот. Зарем мислите дека здравствените работници се роботи. Тие имаат праг на издржливост! Знаев дека многумина сте себични и размазени, но не верував дека до толку!!!???

Ве молам мислете на децата со попреченост, со ретки болести, мислете на здравствените работници, мислете на старите луѓе, мислете на сите кои се во ризичните групи на граѓани.

Дали сте свесни што правите!?“

Можеби ќе ве интересира:

Те нема физички, ама душата ти е тука: Нора емотивно за татка си

Ѕирнете во детството на нашата најпозната презентерка

Следни Објави

Нов срам: Владата ја замени сликата од Германија, ама со слика од Франција

По скандалот приреден од Владата и Министерството за економија, кога го промовираа домашниот туризам со фотографија од местото Конигсе, Германија, па авторот на фотографијата напиша дека „умира од смеење додека Македонците се обидуваат да сфатат кое место е тоа“, надлежните рекоа дека ја исправиле грешката, пишува порталот „Економски“. Веројатно. Сега […]