fbpx

Сестра со тешка клиничка слика, се штеди на заштитна опрема: Вработени сведочат за општ хаос во „8 септември“

Огромен револт изразија дел од вработените во ГОБ „8 Септември“ поради лошите услови за работа. Во разговор за Фактор велат дека ризикот од заразување со корона вирусот меѓу нив самите, од ден на ден станува се поголем.

Во оваа скопска болница, каде до сега се сместени најголемиот број пациенти со најтешка клиничка слика, а само до вчера беа 133, дел од одделенијата постојано се пренаменуваат за пациентите со Ковид-19.

Бидете среќни што нѐ имате, се надевам на место во шаторите: Потресно сведоштво на Д-р Мојсова

– Во болницата се сместени и дел од медицинскиот персонал кој се зарази со вирусот. Најголемиот товар паѓа на медицинските сестри, кои тука буквално преспиваат. Позитивна е главната сестра од интерното одделение, хоспитализирана е главната сестра од гастро со тешка клиничка слика. Има позитивни на корона вирусот од интензивната нега, а таму се сместени пациенти со кардиоваскуларни заболувања. Тие пациенти сега се пренесени на неврологија, секој ден нешто се менува. Навистина е општ хаос, преморени сме веќе – велат за Фактор дел од револтираните вработени во ГОБ „8 Септември“, тријажниот центар за корона вирусот во Скопје.

Ова е најголемата криза со која земјата се соочила: Искрено обраќање на Филипче

Појаснуваат дека невозможна е состојбата и за оние пак кои работат во пералната. Велат дека се неадекватно заштитетни, а секодјневно доаѓаат во контакт со постелнината, навлаките од перниците, болничката облека од пациентите кои се хоспитализирани.

Можеби ќе ве интересира:

Ве гледам и срцето ми се кине: Ребека конечно проговори!

Следни Објави

Нови пет починати: Најнови вести за Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 776 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај на ковид-19. – Скопје 57– Куманово 13– Дебар 1– Штип 3– Тетово 19– Струга 1– Велес 1– Битола 2– Охрид 1– Гостивар 1– Ресен 2 Сестра со тешка клиничка слика, се штеди на заштитна опрема: Вработени […]