fbpx

Ова е најголемата криза со која земјата се соочила: Искрено обраќање на Филипче

По алармантниот број на новозаболени изминатово деноноќие, министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција призна дека државата и здравствениот систем во моментов се соочуваат со големи искушенија.

– Ова е најголемата здравствена криза во земјата. Никогаш претходно не сме се соочиле со таква криза, меѓутоа имаме и знаење и капацитет и начин на организација и план кој што веќе се спроведува за оваа криза да ја надминеме. Досега одлично се менаџираше кризата, го подготвивме системот за ова сценарио и сега го спроведуваме – изјави Филипче.

Морам да продолжам за тебе и за децата: Се огласи сопругата на диџеј Ицко

Тој повторно побара поддршка од граѓаните, овојпат  за сите здравствени работници, но и  разбирање и трпение кај граѓаните на кои поради оваа криза им се откажани претходно закажаните редовни прегледи и интервенции.

– Верувам дека ќе се вратиме наскоро во нормала, но во овој момент сите сили ги насочуваме за да излеземе од оваа криза – порача министерот.

Можеби ќе ве интересира:

Моето дете е вонбрачно, не сум се мажела: Сузе проговори за животната драма

Сите што се молеа за син ми, Господ да ги поживее: Татко од Прилеп со потресно сведоштво

Следни Објави

(ФОТО) Боки 13 утре ќе ја слушне пресудата: Како почна сѐ?

Бојан Јовановски познат како Боки 13 утре ќе дознае дали и колку години затвор ќе добие за „Рекет“. Кривичниот суд ќе ја објави пресудата за него и за поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, а на товар му се ставаат кривичните дела перење пари и примање награда за противзаконито влијание. И […]