fbpx

Проекција на ДИК: Заев со само еден мандат повеќе од Мицкоски

Врз основа на 96 отсто преброени гласови, Државната изборна комисија проектира 45 мандати за СДСМ, 44 за ВМРО, 16 за ДУИ и 12 коалицијата на Алијансата за Албанците и Алтернатива. Според досега обработените податоци се проектираат два мандати за Левица, а еден мандат освојува ДПА.

Со ваков резултат актуелните коалициски партнери СДСМ и ДУИ сами би имале доволно пратенички мандати за формирање на парламентарно мнозинство од 61 пратеник.

Практично, друга комбинација за СДСМ е невозможна, со оглед дека СДСМ и ААА заедно би имале 57 пратеници, што е недоволно за мнозинство дури и доколку кон него се приклучат трите пратеници на ДПА и Левица.

Теоретски, и ВМРО-ДПМНЕ би можел да формира мнозинство, доколку постигне договор со ДУИ и плус уште еден партнер – Левица или ДПА.

Сепак, дефинитивна распределба на мандатите ќе се направи откако ќе се обработат останатите 4 отсто од избирачките места, пишува „Фокус“.

Фото: МИА

Следни Објави

Д-р Костов открива: На респиратор двајца пациенти на 35 и на 36 години

Забележителен е бројот на сѐ повеќе млади пациенти во ГОБ „8 семптември“, вели директорот на овој Ковид-центар, д-р Христијан Костов за „Фактор“. – Имаме двајца кои мораат да бидат ставени на респираторни апарати, бидејќи на прием имаа сатурација 30. Станува збор за пациенти кои се навистина млади. Едниот е 35-годишен, […]