fbpx

Повторно двоцифрен број починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1437 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје-64,

Куманово-7,

Штип-19,

Прилеп-1,

Тетово-7,

Струга-14,

Велес-1,

Битола-2,

Охрид-5,

Гостивар-6,

Радовиш-2,

Крушево-1,

Демир Хисар-1,

Свети Николе-3,

Кичево -4.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 131 оздравен пациент од: Скопје-41, Штип-10, Тетово-11, Струга-25, Велес-3, Охрид-36, Гостивар-5.

Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје, двајца од Куманово, по еден пациент од Тетово, Гостивар и Радовиш.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент на 66 години.

Во ГОБ „8 септември“ починати се пет лица на возраст 79,76, 82,61 и 72 години.

Во Институтот за белодробни заболувања Козле почина 81 годишен пациент. Во ОБ Куманово е починат пациент на возраст од 80 години. Во ОБ Гостивар е починат пациент на возраст од 63 години, во Филип Втори е починат пациент на 67 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9547, бројката на оздравени пациенти е 5071, на починати е 442, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4034. 

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 80 пациенти. На кислородна поддршка се 33 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 17 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 7 позитивни деца, 1 дете и 1 мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 11 нови, вкупно хоспитализирани се 91 пациент. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 33, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 125 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Следни Објави

(ВИДЕО) Додека луѓе умираат, таа игра: Докторка ја разгневи јавноста!

Атрактивна докторка на 50 години попладнево е топ-тема во српските медиуми, откако на „Твитер“ се појави видео на кое заводливо танцува на работното место на песна од Бритни Спирс. „Блиц“ пишува дека станува збор за Д-р Томислава Петрушиќ, директорката на Одделот за физикална медицина во Ниш. Дел од јавноста го […]