fbpx

Илче од Охрид не бил искапен цела година, живеел на чергиче на под

Од чергиче на под, со една чаша млеко на ден и неискапен една година, 11- годишниот Илче од Охрид закрпенува на Детската клиника во Скопје, информира „Телма“.

Неговиот тест за корона е негативен, и откакао ќе закрепне ќе биде  вселен во малиот групен дом во Демир Капија. 

Повикот за спас за Илче стасал до сосетка на улицата „Питу Гули“ во Охрид заради болните крици на момчето. Тимот социјални работници три дена асистирале во грижата за него со храна и облека, но никој не сакал да го превземе.

Голготата за Илче заврши откако медиумите објавија за случајот, па министерот за здравство Венко Филипче лично иницираше со амбулантно возило момчето да се пренесе во Скопје.

Мајката на Илче е пронајдена по службите во струшко, но го загуби родителското право над него, а заработи и кривична пријава заради пропусти во родителската грижа.

Целата сторија погледнете ја ТУКА!

Следни Објави

Најнов симптом на корона: Бидете внимателни!

Експертите постојано го надополнуваат списокот на симптоми кога е во прашање коронавирусот, а најнов на листата е интензивниот мирис на урината. Според последните анализи, можно е да сте изложени на ризик од инфекција со Ковид-19 ако вашата урина мириса особено силно. Тоа е знак кој не треба да го игнорирате, […]