fbpx

Денес требаше да биде празник во мојот дом: Актерката Жугиќ проговори за синот

Познатата македонска актерка и поранешна директорка на Тетатар „Комедија“, Јелена Жугиќ, удри по владината политика по одлуката на актуелната гарнитура учебната година да стартува подоцна од вообичаеното.

– Први септември. Син ми Ахил требаше да го започне своето средно образование, требаше со пеперутки во стомакот да истурам чаша вода по него додека излегува од дома, за арно, за убаво и лесно да му е, со нетрпение да очекувам пораки на вибер дали е со другарите од основновно во исто одделение, па кој му е класен/класна, па со кого во која клупа и редица седнал… денес требаше да биде празник во мојот дом, оти „знаењето е сила, знаењето е моќ“ е максима во моето семејство генерации наназад. Требаше… требаше… и ќе беше, да бевме нормална држава, која се грижи за образовниот систем како за најдрагоцениот темел на кој почива иднината. Со ваква држава треба да се плашиме за иднината на младите – напиша Жугиќ на „Фејсбук“.

Следни Објави

Требаше да тргне на училиште, но почина по три дена борба за живот: Мајката Елизабета скршена од болка

Засекогаш ќе бидеш победник, ангелу мој! Засекогаш! Колку само знаеше да уживаш во секој момент.. Те сакам! Со овие зборови мајката Елизабета Ј. се прости од својот седумгодишен син Страхиња кој почина по тридневна борба за живот, по стравичната несреќа кај кружниот тек во населбата Мала Босна во Сремска Митровица […]