fbpx

Останав без коса и трепки, но се сакам уште повеќе: Катерина Попоска искрено за ракот

Катерина Попоска (41) отворено и искрено проговори за борбата со ракот на дојка која трае цели осум години. Таа е магистер на правни науки, живее во Кичево, а работи во Скопје. Мајка е на две деца од 14 и 8 години и, како што вели, ужива во секој миг од животот, растоварена од предрасуди.

Попоска со своето искуство сака да им помогне на жените кои се соочуваат со оваа болест, но и да ја развие свеста кај останатите за редовни прегледи на дојка.

– Додека го доев второто дете, забележав грутка на едната дојка. Отидов на ренгенолог во Кичево. Ми направија ехо-преглед и дијагностицираа циста на дојка. Ми рекоа да дојдам на контрола по шест месеци. На моето прашање дали треба да направам мамографија, ми одговорија дека нема потреба, бидејќи сум млада. Тогаш имав 32 години. Грутката евидентно растеше и отидов повторно на контрола по четири месеци. Ми направија ехо-преглед и ми дадоа упат за Клиниката за торакална хирургија во Скопје. Докторот што ме прегледа предложи веднаш да направам операција, да се извади грутката и да се направи биопсија. Бидејќи се уште доев морав да пијам лекови да ми секне млекото. Се оперирав по еден месец – раскажува таа.

Целиот разговор прочитајте го на „Женски магазин“.

Следни Објави

Рекорден број заразени денес, само во Скопје 182 лица

Во последните 24 часа се направени 1990 тестирања, а регистрирани се 317 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 182 -Куманово 12 -Дебар 3 -Штип 13 -Прилеп 5 -Тетово 8 -Велес 7 -Битола 6 -Охрид 1 -Кавадарци 4 -Гостивар 11 -Гевгелија 12 -Струмица 12 -Крива Паланка 3 -Радовиш 5 -Кочани 18 […]