fbpx

Македонскиот фудбал загуби еден од најдобрите: Почина Ѕинго

Во 84. година од животот почина Љубисав Иванов – Ѕинго, поранешен претседател на Фудбалскиот Сојуз на Македонија (1993-1999), долгогодишен истакнат фудбалски работник, прв човек на ФК Силекс и почесен претседател на Фудбалската федерација на Македонија.

„Македонскиот фудбал денес го загуби еден од своите најдобри и најважни фудбалски работници во својата историја. Ми беше чест што го познавав и соработувавме со Љубисав Иванов – Ѕинго, а навистина е безпредметно воопшто да набројуваме со што сѐ го задолжи нашиот фудбал и Фудбалската федерација на Македонија. Наша должност е да продолжиме по патот кој тој го трасираше. Да се грижиме за федерацијата и луѓето, да се грижиме за македонскиот фудбал. Во име на Фудбалската федерација на Македонија и целото фудбалско семејство, изразувам најдлабоко сочувство до семејството на Љубисав Иванов – Ѕинго. Нашите мисли сѐ со Вас“.

Муамед Сејдини, претседател на Фудбалска федерација на Македонија

Следни Објави

Згасна уште еден млад живот: Почина Јанко, имаше само 25 години

Поранешниот кошаркар на Раднички од Крагуевац, Јанко Танасијевиќ, почина на 25 години после долго и тешко боледување. Пред две години му бил дијагностициран канцер, а болеста прогресирала во април годинава кога почнале да се собираат и донации за негово лекување. За Раднички активно играше до ноември 2018 година. Со тимот […]