fbpx

Беше маркантен лик на овие простори: Почина Сабина Ајрула

Почина македонската глумица Сабина Ајрула Тозија, јави порталот „А1 он“.

Ајрула беше маркантен лик на македонската театарска и филмска сцена.

Последниве години се прослави и регионално по улогата во турската хит-серија „Величествениот“.

На почетокот на годината беше оперирана од тумор на мозокот.

Таа беше сопруга на поранешниот македонски амбасадор, режисер и директор на МРТ, Љупчо Тозија.

Во едно нејзино интервју, освен за театарот и за телевизиската продукција, како сопруга на дипломат зборуваше и за политичката состојба на македонската сцена.

„Мислам дека ние не сме посебно подложни на делби. Ги има кај сите народи во разни историски периоди, а можеби најмногу денес. Поделбите се резултат на намери. Морам да споменам дека некогашниот систем инсистираше на обединување, често и со присила. Особено внимаваше на етничките хармонизирања, фамозното „братство и единство“. Увозниците на демократијата се скинаа подбивајќи се со овој поим. Сега имаме поделби по сите можни основи, етнички, партиски, класни… Тоа е погубно за мала земја, како што е нашата. Целта е јасна: полесно владеење со помалите општествени сегменти и промоција на принципот на стадо. Во оваа земја може да се создаде надеж само ако се појави некој или нешто што ќе обединува“, кажа таа.

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО

Следни Објави

Богородичниот пост е најважен за жените: Еве зошто!

На 14 август, праволавните верници го започнуваат Богородичниот пост, еден од четирите големи пости. Овој пост е востановен во чест на Христовото Преображение и Успението на Пресвета Богородица. Најкраток е од четирите големи постови, но и построг од божиќниот и апостолскиот. Се пости на следниов начин: во понеделник, вторник, среда, […]