fbpx

Естрадата завиена во црно: Ќе ни недостига неговата енергија, беше искрен пријател

Џон Вадингтон, член на англискиот пост-панк бенд The Pop group, почина на 63-годишна возраст.

Тажната вест на социјалните мрежи ја потврдија членовите на бендот.

„Почина Џон Вадингтон, поранешен гитарист и еден од основачите на The Pop Group. Влијателен музичар и составен член на групата, Џон придонесе за некои од најпознатите снимки на бендот“, напишаа тие.

„Џон свиреше на албумите I и For How Much Longer Do We Tolerate Mass Murder?, конкретно на првите два албума на The Pop Group. Ќе ни недостигаат неговата енергија, беше искрен пријател, а неговото незаборавно музицирање ќе остане засекогаш запаметено“, стои во нивното соопштение до медиумите.

Причината за смртта се’ уште не е објавена, пишува „Мирор“.

Џон својот прв бенд го основал на само 17 години, а соработувал и со The Boyfriends. Составот The Pop group е основан во Бристол во 1977 година.

Следни Објави

Голема несреќа во јули: Овие хороскопски знаци ќе бидат осудени на пропаст

Припадниците на овие три хороскопски знаци нема да имаат среќа во наредниот период. Астролозите предупредуваат дека тоа најмногу ќе се одрази на љубовен план. ЈАРЕЦ Особено треба да внимаваат оние во врска. Заборавете на времето поминато со друштвото. Ако продолжите да го игнорирате партнерот, многу е веројатно да следува конечно […]