fbpx

Со стар рецепт се излекува од рак: Овој маж открива како си го спасил животот

Еден средовечен маж од Бугарија лани одлучи да ја сподели со јавноста својата емотивна животна приказна која охрабри многумина кои се борат со рак, истовремено потсетувајќи ги дека надежта последна умира.

Во 2002 година му откриле тумор во мозокот – бениген. Веднаш бил хоспитализиран на софиската клиника за операција. Туморот бил 5/5 см, но зафатот поминал успешно благодарение на неврохирурзите во оваа болница кои важат за најдобрите во Бугарија.

Сепак, по две години му се вратил со речиси иста големина. Следувала уште една операција по која му се парализирала левата страна. Се покажало дека туморот е атипичен и морал да се согласи на уште еден зафат.

– По таа операција заминав на рехабилитација и таму, за моја среќа, го сретнав човекот кој ми го промени животот. Го сподели своето искуство, бил болен од рак на бубрезите. Операцијата бил неуспешна и му прогнозирале уште само три месеци живот. Пресвртница доживеал кога некоја жена му кажала за една билка и начинот на кој се приготвува лекот од истата – раскажува тој.

Станува збор за бозел, грмушка која расте во пустините и околу речните канали, а и во Македонија ја има во изобилство.

Рецептот е следен:

Се собира плодот кој личи на боровинка и е со речиси иста големина. Расте кон крајот на август и почетокот на септември. Плодот треба да е убаво зрел за да ги задржи лековитите својства. Откако ќе се набере, се мие и се става во тегли, наизменично – ред бозел, ред шеќер и така се додека не се наполни до врвот. Се чува на место каде има сонце, за да ферментира. По две недели се затвора и се става во фрижидер. Може да се направат 2, 3 или 4 тегли, но барем две се потребни за да ви стигнат до другата година. Се зема по една чајна лажичка секое утро на гладно, десет минути пред јадење.

– Во ефектот на овој третман прво ме убеди човекот кој ми го кажа. Почнал да го зема по тешката дијагноза. Поминаа пет месеци, а тој е се уште жив. Кога отишол на преглед  се шокирал од резултатите кои покажале дека нема ништо од ракот. Тогаш и јас почнав да го земам, природно, почекав два месеца да го наберам бозелот и да го приготвам. Почнав да пијам. Од последната операција поминаа 4 години и досега нема враќање на болеста. За исцелителна моќ на бозелот раскажував на многу луѓе и при разговор со една лекарка ми кажа дека нејзина пациентка со рак на дојка оздравела на ист начин – открива тој.

Овој човек со неверојатна приказна советува дека бозелот безбедно може да се комбинира и со лекарствата кои веќе ви се препишани.

Следни Објави

Син ми со месеци имаше главоболка: Кога ми покажа цртеж, веднаш го однесов во болница

Седумгодишниот Емер Ерулкероглу со месеци се жалел кај мајка си дека има главоболка, а таа исто толку време се обидувала да дознае што го мачи нејзиното дете. Сепак, дури кога го видела цртежот на синот, почнала да се сомнева дека можеби станува збор за тумор. Здравствените проблеми кај Емер почнале […]