fbpx

Естрадата тагува: Почина познатиот музичар

Почина реномираниот професор и музичар Мајкл Ајбо Купер, јавуваат светските медиуми.

Беше клавијатурист, текстописец и вокал на Inner Circle до 1997 година и основач на реге-составот Third World.

По повеќе од две децении турнеи и настапи стана редовен професор на Колеџот за визуелни и применети уметности во Кингстони.

Неодамна почина и неговата сопруга Алта Џој Аткинсон Купер. На почетокот на годинава почина и неговиот син, музичкиот продуцент и дискограф Ариф Купер, пренесуваат светските медиуми.

Една од најпознатите песни на Купер е темата (Sweat) A la la long, реге-рефрен кој му ја одбележа кариерата.

Следни Објави

Српски „Курир“: Цеца запеа на свадба кај македонскиот тајкун

Светлана Цеца Ражнатовиќ беше специјална музичка гостинка на гала свадба во Македонија, пишува српски „Курир“. Станува збор за веселбата на Јордан Мијалков, постариот син на поранешниот шеф на УБК, Сашко Мијалков. Откако пред една година тој и неговата избраничка имаа интимна прослава за најблиските, викендов направија црковна венчавка во Бигорски […]