fbpx

Џабе се сликавте навреме за нов пасош: Еве кои граѓани први ќе дојдат на ред

До вчера требало да пристигнат 400.000, а пристигнале само 20.000 обрасци за пасоши, информира Панче Тошковски.

Министерот за внатрешни работи во преодната влада денеска соопшти кои граѓани први ќе земат нова патна исправа.

Граѓаните кои имаат термин за издавање пасош по итна постапка и лицата со медицинска потврда наскоро ќе добијат нови пасоши.

Тоа значи дека во наредниот период пасош ќе има само оној што платил и три пати поскапо, останатите ќе чекаат.

Техничкиот министер решението за хаосот го гледа во Парламентот. Тој бара пратениците да го изгласаат Законот за патните исправи кој е поднесен, како што помина и тој за возачките дозволи.

Во меѓувреме, проблеми со замената на македонските пасоши има и во странство, јавува „Телма“.

Од Министерството за надворешни работи преку соопштение информираа дека по претставништвата во Минхен, Бон и Берн, сега во сабота и недела во две смени ќе работи и генералниот конзулат во Венеција.

Ова ќе трае сѐ до нормализирање на ситуацијата и намалување на барањата на нашите државјани, за конзуларни услуги.

Следни Објави

„Златно дете!“ Ова е младиот македонски државјанин претепан до смрт (ФОТО)

Триесет и двегодишен македонски државјанин во саботата околу 2 часот по полноќ до смрт бил претепан во Есен, Германија, јави германскиот весник „Билд“. Осомничени се двајца Еритрејци на возраст од 25 и 29 години кои, како што јавуваат тамошните медиуми, го тепале со пивско шише додека тој не колабирал. Потоа побегнале од […]