fbpx

Д-р Марковиќ за излекуваните од корона: Овие последици може да ги имаат доживотно!

Mastilo

Проф. д-р Асја Стипиќ Марковиќ, специјалист интернист пулмолог, реномиран хрватски алерголог и клинички имунолог, ги објасни последиците кај заболените од Ковид-19. Таа тврди дека некои може да останат за цел живот. Кога личноста ќе ја добие битката со коронавирусот, останува правилото на следење на функцијата и на структурата на белите […]

Цело семејство се заразивме со омикрон, сите ги имавме овие почетни симптоми

Mastilo

Исповед Целото семејство на Гордана Б. се заразило со новиот сој на коронавирусот за Нова година. Прво се разболела ќерка ѝ, а потоа сопругот, па свекорот. Првиот симптом кај сите бил ист – болка во грлото. „Прво ќерката се пожали на гребење на грлото кога се врати од Сплит. Мислевме […]

Сведоштво на д-р Чадиковски за прележаниот Ковид: Отворено за физичката болка и за стравовите

Mastilo

Лично се соочи со болеста Со потешка клиничка слика, со пневмонија и со температура цели десет дена, Ковид-19 го прележа и д-р Владимир Чадиковски.  Реномираниот детски кардиохируг за „Фактор“ сведочи дека дури и сега по цела година од инфекцијата со коронавирусот, уште ги чувствува последиците. „Беше исклучително тешка состојба, се […]

Овој симптом се јавува ноќе: Докторката која го откри омикрон предупредува на што да внимаваме

Mastilo

Сите детали за новиот сој на коронавирусот Омикрон се шири со неверојатна брзина. На крајот од ноември се појави во Јужна Африка, а досега е потврден во 110 земји. Што досега се знае за него, кои се симптомите и на што треба да внимаваме, објаснува д-р Анжелик Коци, претседателката на […]

Д-р Несторовиќ за загадениот воздух: Еве како да го исчистите телото!

Mastilo

Загадениот воздух е тема за која, покрај коронавирусот, овие денови најмногу се зборува. Квалитетот на воздухот во Скопје, но и во целата држава е исклучително лош, тешко дишеме и често се закашлуваме кога по подолга прошетка ќе влеземе дома. Познатиот пулмолог, д-р Бранимир Несторовиќ, вели дека аерозагадувањето влијае и на […]

Д-р Марковски за заштитата на деца со маски: Непотребна е, еве зошто!

Mastilo

Заштитата на деца со маски или вакцини е непотребна, вели проф. д-р Вело Марковски во разговор за „Локално“. Инфектологот објаснува дека децата имаат многу малку рецептори за кои се врзува вирусот и според сите досегашни искуства од целиот свет децата не се разболуваат. Тој вели дека сето ова е потврдено […]

Сте прележале ли корона без да знаете? Овој симптом е клучен!

Mastilo

Едно истражување покажало дека главоболката може да биде клучен симптом за Ковид-19 кој го предвидува развојот на клиничката слика кај пациентите. Резултатите од една студија направена на повеќе од 100 пациенти покажале појава на главоболка, напнатост во пределот на главата, а понекогаш и многу поинтензивни болки во вид на мигрена. […]

Заборавете на ковид, нè чека нешто многу пострашно

Mastilo

Големи се шансите уште еднаш во животот да се соочиме со пандемија како оваа со коронавирусот, тврдат научници Сојот омикрон не е првата мутација на Ковид-19 која предизвика реакции и различни стратегии ширум светот. Сепак, кога пред некое време беше откриен, изгледаше како да се враќаме на почеток: паника, откажани […]

Д-р Борис Шакиќ: Оваа вакцина е најдобра против омикрон!

Mastilo

Според него, тврдењата на руските научници дека имунизацијата воопшто не штити од новиот сој се претерани Невроимунологот Борис Шакиќ, професор на Универзитетот Мек Мастер во Канада, вели дека вакцината не ве штити од новиот сој омикрон, но ќе ве заштити да не завршите на респиратор. „Сигурно е дека кога ќе […]

Д-р Чепреганов има 86 години и јасна порака: Ова се тајните на долговечноста!

Mastilo

Македонскиот невропсихијатар-епилептолог, проф. д-р Методи Чепреганов, има 86 години и сѐ уште е активен во својата професија. Максимално е посветен на пишувањето и за „Женски магазин“ открива дека наскоро ќе објави три нови книги. Најавува и дело кое ќе го посвети на Ковидот и на последиците кои се појавуваат кај […]