fbpx

Појадокот дајте му го на непријателот, подолго живеат тие што го прескокнуваат: Почитуваниот руски доктор ги шокира сите

Mastilo

Не појадувајте, тоа може да ве убие! Ако имате можност, вежбајте пред спиење, доволни се и само неколку склекови и стомачни. Луѓето кои живеат вака, живеат многу подолго и стареат здраво. Ова го тврди славниот руски кардиохирург Лео Бокерија кој комплетно ја отфрла идејата за традиционален режим на исхрана. Овој […]

Вирус ги напаѓа мозокот и синусите: Сите се жалат на овие симптоми, најмногу децата

Mastilo

Доктор открива за што станува збор и како се лекува Висока температура дури и над 39, главоболка и мачнина се симптомите на кои деновиве се жалат повеќето деца, но и младите, па и возрасните. Педијатарот, д-р Саша Милиќевиќ, вели дека се работи за респираторен вирус кој ги напаѓа дишните органи. […]

Познатиот неврохирург советува: Само вака можете правилно да го одморите мозокот!

Mastilo

Мозокот никогаш не спие, но постои начин да го одморите и стимулирате. На мозокот му се потребни позитивни третмани, порачува романскиот неврохирург Влад Циуреа. Тој објаснува на кој начин да го стимулирате и да го опуштите мозокот. – Често можам да им прочитам од лицата на моите пациенти дека страдаат. […]

Кај луѓето кои прележаа корона забележано е ова пореметување: Докторка открива на што масовно се жалат и кои се првите симптоми

Mastilo

Последното истражување на здравствените установи во Србија покажа дека секој петти граѓанин кој прележал корона вирус има некакво ментално нарушување. Д-р Снежана Алќаз, невропсихијатар, вели дека луѓето најмногу се жалат на проблеми со концентрацијата откако биле хоспитализирани поради Ковид-19. „Моето искуство вели дека проблемите од ментална природа биле минливи. Неколку […]

Доктор открива која грешка ја правиме кога пиеме кафе, а може да биде фатална

Mastilo

Утринските навики понекогаш знаат да бидат пресудни за тоа каков ќе ни биде денот, но и кога е здравјето во прашање. Се верува дека појадокот е најважниот оброк и многу е важно што тогаш внесуваме во организмот. Потоа, пиењето кафе е еден од најважните ритуали на секој трет човек, а […]

Се шири нов смртноносен вирус: Нови починати, сè уште нема лек

Mastilo

Пет лица заразени со вирусот Марбург починаа во северозападниот танзански регион Кагера, соопшти Министерството за здравство, јавува Би-би-си. Високата температура е чест симптом на овој смртоносен вирус сличен на ебола, често пропратен со крварење и откажување на органите. Министерката за здравство на Танзанија, Уми Мвалиму, изјави дека вирусот е делумно […]

Докторка предупредува: Итно исфрлете го од исхрана младото кромитче ако сте со оваа дијагноза

Mastilo

Младото кромитче е еден од сигурните знаци дека започнала пролетта и дефинитивно многумина сакаат да го јадат. Како и сите други видови на кромид (бел или црвен кромид, праз, власец) има широк спектар на примена. Се одгледува повеќе од пет милениуми и е една од првите култивирани култури, а денес […]

Девојче го изеде омилениот десерт, за малку не почина: Лекарите се шокираа кога ја открија причината

Mastilo

Енергичното и секогаш насмеаното девојче станало летаргично и уморно. Се пожалила на болки во стомакот, па качила температурата 39 степени „Веднаш сфатив дека нешто не е во ред со ќерка ми. Го изгуби вообичаениот сјај во очите, изгледаше безживотно“, сведочи нејзината мајка. Кога си го земала чедото од градинка забележала […]

Д-р Чибишев со остар коментар за трагедијата во Прилеп: Жално е во 21 век да ти почине жена од бактерија која ја има само во книгите

Mastilo

Не стивнуваат реакциите во јавноста откако жена почина од сепса во прилепската болница по извршена операција при која во организмот и навлегла опасна бактерија. За трагедијата се огласи и д-р Андон Чибишев од скопска Токсикологија. „Во 21 век, во регионална болница на еден од поголемите урбани центри во Македонија, да […]

Студент изел пилешко, па останал без двете нозе: Во телото му се развило нешто запрепастувачко (ВИДЕО)

Mastilo

Животот засекогаш му се променил, ама барем останал жив Студент изел пилешко со тестенини кое неговиот пријател го нарачал претходната вечер, а по оброкот веднаш се разболел, објави New England Journal of Medicine. Качил исклучително висока температура со пулс од 166 отчукувања во минута кога бил хоспитализиран. Ретко пиел алкохол, […]